Angående Ukraina och Ryssland: Kontakter för media

De mest relevanta forskarna vid vår institution för att kommentera aspekter av kriget listas här:

Peter Wallensteen, professor i freds- och konfliktforskning
e-post: Peter.Wallensteen@pcr.uu.se
mobil: 070-6752679

  • Konflikter, fred och förhandling 

Isak Svensson, professor vid institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: Isak.Svensson@pcr.uu.se
telefon: 018-471 5740
mobil: 070-5306518

  • Konflikter, fred och förhandling 
  • Internationell medling
  • Religion och konflikt
  • Icke våldsamma konflikter

Erik Melander, professor i freds- och konfliktforskning, föreståndare för Alva Myrdal-centrum för forskning om kärnvapennedrustning
e-post: Erik.Melander@pcr.uu.se
tel: 070-4250462

  • Kärnvapenhot
  • Kärnvapennedrustning
  • Konsekvenser för Sverige
  • Genusaspekter

Karin Johansson, forskare vid Institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: karin.johansson@pcr.uu.se

  • Konfliktrelaterat sexuellt våld (globalt)
  • Internationella reaktioner på konfliktrelaterat sexuellt våld

Espen Geelmuyden Rod, forskare vid Institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: espen.g.roed@pcr.uu.se
mobil: 070 715 81 17

  • Diktaturer/autokratier, särskilt personalistiska diktatorer
  • Internet och sociala medier
  • Propaganda
  • Proteströrelser

Sabine Otto, biträdande lektor vid Institutionen för freds- och konfliktforskning (intervju görs på engelska)
e-post: sabine.otto@pcr.uu.se

  • Våld mot civila
  • Dynamik vid inbördeskrig
  • Regeringsvänliga miliser
  • FN:s säkerhetsråd och olika former av internationella interventioner

Eric Skoog, PhD, forskare vid Institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: eric.skoog@pcr.uu.se

  • Psykologiska fördomar och beslutsfattande
  • Social psykologi i konflikter
  • Attityder mellan grupper efter våld
  • Effekter av att utsättas för våld

Håvard Hegre, Dag Hammarskjöld professor i freds- och konfliktforskning
e-post: havard.hegre@pcr.uu.se
mobil: 070-9646200 

  • Demokrati och krig
  • Internationell handel och krig
  • Att förutsee väpnade konflikter

Sebastian van Baalen, forskare vid Institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: sebastian.van-baalen@pcr.uu.se
mobil: 073 84 66 270

  • Civilt motstånd och proteströrelser i krig
  • Våld mot civila
  • Civila i krig

Shawn Davies, forskare vid Institutionen för freds- och konfliktforskning
e-post: shawn.davies@pcr.uu.se
mobil: 070 40 495 09 

  • Fokus på UCDP-datarelaterade frågor för Ukraina
  • Militär utveckling på marken
Senast uppdaterad: 2022-04-13